KIZIL KULE

Anasayfa / Aktivitelerimiz / KIZIL KULE

Ülkemiz için turizmin kalbi hiç şüphesiz Antalya olarak kabul edilmektedir. Birbirinden farklı tarihi alanları ve doğal güzellikleri ile özellikle yabancı turistlerin uğrak mekanı olmayı başaran Antalya’nın hemen hemen her ilçesi oldukça popülerdir. Bu ilçelerin başında da Alanya gelmektedir. Tarihi yerlerinden tutun ören yerlerine plajlarından tutun köşk ve müzelerine kadar çok çeşitli alanlara ev sahipliği yapan Alanya’nın en meşhur tarihi eserlerinden biri de Kız Kulesi’dir.

Kız Kulesi’nin tarihi günümüzden yedi yüzyıl öncesine kadar dayanmaktadır. Selçuklular zamanında I. Alaaddin Keykubat tarafından Halepli usta Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmıştır. Yapılış amacı Alanya’ya deniz üzerinden gelebilecek saldırılara karşı tedbir almaktır. O dönem çevresinde çok sayıda tersane ile liman bulunmaktadır.

Kızılkule olarak da bilinen Alanya Kız Kulesi günümüzde olduğu kadar eski zamanlarda da şatafatlı görünümüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Birçok tarih kitabında Kız Kulesi’nden ve hikayesinden bahsedilmektedir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde, Alanya’nın sahil bölgesinde sekiz köşesi bulunan sağlam bir kulenin var olduğunu ve bu kulede kuşatma esnasında 2000 asker bulunduğunu anlatmıştır.

Kız Kulesi eğim seviyesi yüksek bir bölgedeki bir kayanın üzerine kurulmuştur. Kulenin yüksekliği doğu yönünden bakıldığında 33 metre, batı yönünden bakıldığında ise 3 metre daha alçaktır. Kulenin alt kısmındaki duvarlar, kusursuz bir şekilde kesilerek birleştirilen dikdörtgen kireç taşları ile örülmüştür. Üst kısımlarındaki duvarlarda ise devşirme malzemesi olan klasik sütun gövdeleri ile kırmızı tuğlalar kullanılmıştır.

Kız Kulesi’nin kuzey yönündeki duvarının üzerinde “Allah’a minnet” yazısı bulunmaktadır. Bu yazının hemen altında, 10 metre yükseklikte ise I. Alaaddin Keykubat adına yazılan ve inşa edildiği tarih olan Nisan 1226 şeklinde not düşülen toplamda dört satır bir kitabe bulunmaktadır. Güney yönüne bakıldığında ise bir başka kitabe ile karşılaşılmaktadır. Kulenin giriş kapısının hemen sağında olan usta kitabesinde kuleyi yapan ustanın adı yer almaktadır.

Kız Kulesi’nde toplam 56 tane mazgal penceresi bulunmaktadır. Dönemin koşulları düşünüldüğünde bu yapının mantığı çok daha iyi anlaşılmakta ve analiz edilebilmektedir. Kuşatma için gelen düşmanların kaynar su ve ziftlerle geri püskürtülmesi ve kaçmasının olanaksız hale gelmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle kuleye 22 tane kaynar su ve zift dökme alanı ile 6 tane de çörten yerleştirilmiştir.

Dışarıdan bakıldığında oldukça düz bir mimariye sahip olduğu düşünülen Kız Kulesi’nin içerisine girildiğinde yapının aslında oldukça komplike olduğu görülmektedir. Sekizgen şekle sahip olan bu kule; toplamda beş katlı bir plan ile inşa edilmiştir.

Günümüzde tüm heybeti ile varlığını koruyan ve Alanya’nın sembollerinden biri haline gelmiş olan Kız Kulesi’nin zemin katı günümüzde sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük ilgi odağı olan bu kulenin ziyaret edilebilmesi için her dönem özel turlar düzenlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir