ALANYA LİMANI

Anasayfa / Alanyayı Tanıyalım / ALANYA LİMANI

Türkiye’de tatil yeri denilince akla gelen ilk şehir her zaman için Antalya olmaktadır. Her bir noktası birbirinden güzel ve özel olan bu şehrin hemen hemen her bölgesi ayrı bir değerdir. Kaş, Kemer, Manavgat ve Kepez gibi çok meşhur ilçelere ev sahipliği yapan Antalya’nın en bilindik tatil yöresi ise Alanya’dır. Hem tarihi hem de eşsiz doğal güzellikleri ile her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Alanya’da tatil yapmak bir ayrıcalıktır.

Milattan öncesine dayanan tarihi ile onlarca medeniyete tanıklık yapmış olan Alanya’nın her bir döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmış olan tarihi eserleri bulunmaktadır. Kalelerinden köşklerine saraylarından hamamlarına kadar çok çeşitli yapıları bünyesinde bulunduran Alanya, mevcut coğrafi konumu nedeni ile aynı zamanda çaylardan şelalelere kadar birbirinden farklı doğa harikalarına da sahiptir.

Ancak bazı yerler vardır ki tarihi dokusunu doğal güzelliği ile harmanlayarak insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Alanya için bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi de Alanya Limanı’dır. Akdeniz’in masmavi sularının tarih boyunca çok sayıda uygarlık tarafından cezbedici olması sebebiyle limana dönüşmesine sebep olan bu yeri Alanya’yı ziyaret eden herkes mutlaka görmelidir.

Alanya Limanı, yürüyüş yapmak ve güneşin batışını muhteşem bir manzara eşliğinde izlemek için ideal alanlardan bir tanesidir. Yürüyüş yaparken rahat kıyafetler ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Limanın çevresinde balık ekmek yapan çok sayıda yer mevcuttur. Dilerseniz günün yorgunluğunu burada balık ekmek yiyip gün batımını izleyerek çıkarabilirsiniz. Bu bölgede bir adet balıkçılar lokali bulunmaktadır. Burada çay kahve keyfi yapabilir ve kendinizi manzaranın verdiği benzersiz huzura bırakabilirsiniz. Bu alana giriş ücretsizdir. Ayrıca buraya ait bir otopark da bulunmaktadır. İlk 15 dakikası ücretsiz olan bu otoparkın ilerleyen zamanlar için yaptığı ücretlendirme de oldukça makul düzeydedir.

Alanya Limanı’nda, bahsi geçen balıkçıların ve diğer özel işletmelerin gezi tekneleri hazır bulunmaktadır. Bu tekneler ile dilerseniz Alanya sahilinde bir tura da çıkabilirsiniz. Limanın çevre düzenlemesi de genel itibari ile oldukça güzel ve dikkat çekicidir. Görsel açıdan ziyaretçilerine bir şölen yaşatması sebebi ile genellikle günün her saati liman tarafı kalabalık olmaktadır. Balıkçılar haricinde çeşitli kafelerde de temiz havadan ve güneşten yaralanarak keyifli vakit geçirebilir ve ayrıca mendirek üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz. Alanya halkı tarafından özellikle Kız Kulesi’ni ve Tophane Mahallesi’ni mendirekten izlemeniz önerilmektedir.

Ortaçağ döneminde en şatafatlı zamanlarını yaşayan Alanya bölgesi doğu Akdeniz havzasındaki en işlek ve canlı liman olarak kabul edilmektedir. Tarihinde Mısır, Venedik ve Ceneviz bölgesinden gelen tacirleri ağırlayan Alanya Limanı bu her farklı kültürün dinamiklerini günümüze kadar taşımayı başarmıştır. Liman çevresine bakıldığında bu kültürlere ait parçaları ve eserleri canlı olarak görmek de mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir