ALANYA KALESİ

Anasayfa / Aktivitelerimiz / ALANYA KALESİ

Alara Kalesi, Alanya merkezine batı yönünde 37 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca denizin de 9 kilometre içerisinde bulunmaktadır. Bu kale, diğer birçok yapının da inşa edildiği I. Alaaddin Keykubat döneminde yani 1232 yılında tekrar imar edilmiştir. Kalenin içerisinde bulunmakta olan Bizans kalıntıları halen korunmaktadır. Alara Kalesi, Selçuklu zamanında var olan temel ticaret yolu ile Alara Hanı’nı güvenlik altında tutmak adına yapılmıştır. Ticaret gemilerinin o dönemlerde kalenin önlerine kadar yanaştığı söylenmektedir.

2007 senesinde Alara Kalesi’nde iki ayrı bölgede kazı çalışmaları yapılmıştır. Bu kalenin surlarının dış tarafında, Alara Çayı’nın yanında, aşağı kısımda bir de hamam bulunmaktadır. Bu hamam da 13. yüzyılda inşa eden Selçuklu dönemi eserlerinden bir tanesidir. Alara Kalesi, aynı ismi paylaştığı Alara Çayı’nın sol tarafında, yaklaşık 150 metre mesafede, dağın dik yamaç kısmına inşa edilmiştir. Bu kale, iki farklı bölmeden oluşmaktadır. Bu bölümlerden birinin adı İç Kale, diğerinin adı ise Orta Kale’dir. İç Kale bölümü dağın en üst noktasında yer almaktadır. Dış Kale ise daha alçak kısımdadır. Bu tarafın sur duvarları işlenmiş taşlar ve moloz ile örülmüştür. Kalenin tüm yüzey duvarları boyalı durumdadır.

Alara Kalesi dönemin İpekyolu üzerinde yer almaktadır. İnşa edilmesinin bir diğer amacı da Alara Çayı kenarlarında bulunan hanlarda mola yapan kervanların ve kişilerin güvenliğini koruma altına almaktır. Jeolojik konumu sebebi ile mükemmel bir görüntüsü ve manzarası mevcuttur. Kale içerisindeki kayalar oyulmuş ve tünellerin içinden yukarı kısımlara çıkılabilecek şekilde kurgulanan merdivenler dizayn edilmiştir. Bizans döneminden kalan ve yeniden inşa esnasında koruma altına alınanlar arasında kale görevlileri için yapılan odalar, cami, küçük bir saray ve hamam bulunmaktadır. Alara Kalesi’ne çıkıyor olan merdivenler ile tünellerde bazı çökmeler yaşanabilmektedir. Bu nedenle kaleye tırmanmak oldukça tehlikelidir.

Kale içerisindeki hamam, biri sıcak diğeri soğuk olmak üzere iki kubbeli bölümden oluşmaktadır. Soğuk bölümün pencereleri kalenin arka kısmındaki müthiş manzaralı vadiyi görmektedir. Harabeye dönen kubbelerin tepeleri yıkılmaya yüz tutmuştur. Ancak kubbe içerisinde Türk Anadolu mimarisinde tek örneği bulunan fresk tekniği ile resim edilmiş süslemeler mevcuttur. Sıcaklık olan bölümün ise külhan penceresinin üst kısmında, bazı inanışlara göre cehennem halkına mensup olan bir hayvan figürü görülmektedir. Bunun dışında kalenin diğer kısımlarında da yerde bağdaş kurduğu düşünülen insan figürlerine rastlanılmaktadır.

Alanya’nın sahip olduğu en önemli tarihi eserlerden biri olan Alara Kalesi’ni gidip yerinde görmek isteyenler için kaleye girişin ücretsiz olduğunu belirtiriz. Ayrıca, kaleyi ziyaret ettikten sonra yapılabilecek çok sayıda aktivite de mevcuttur. Kalenin hemen alt tarafında, çayın üzerine açılmış olan kafe ve restoranlarda piknik yapabilir, yorgunluk çayınızı yudumlayabilir ya da soğuk meşrubatlarınız eşliğinde kendinizi serin sulara bırakarak Akdeniz’in tadını çıkartabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir